Refleksoloji masajı destekleyici bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Ayak masajı olarak bilinse de vücudun farklı bölgelerine de uygulanabilir bir masaj türüdür. Belli noktalara gereken düzeylerde basınçlar uygulanarak sinirler uyarılmaktadır. Bu sayede de kişilerin rahatlamaları amaçlanmaktadır. Kan akışı hızlandırılmakta ve böylelikle kişiler enerji dolu bir hale gelebilmektedir. Kan akışının hızlandırılması ile birlikte stres gibi pek çok durum da ortadan kalkabilmektedir. Merkezi sinir sistemine etki edilerek gereken yarar sağlanmaya çalışılmaktadır.

Refleksoloji masajı uygulaması ile birlikte kişiler pek çok problemlerinden kurtulabilmektedirler. Kronik bir şekilde kas ağrısı çekmekte olan kişiler, kan basıncının düzeltilmesi, vücut sağlığının korunması, dolaşım, boşaltım ve sinir sistemlerinin sağlığını korumak gibi çok çeşitli amaçlar için başvurulmakta olan bir masaj türü olarak kişilerin karşısına çıkmaktadır. Detoks etkisine sahip olan bir masaj türüdür. Vücudun belirli noktalarında uzman terapistler tarafından baskılar uygulanmakta ve bu uygulamalar sonucunda kişiler istedikleri etkileri elde edebilmektedirler.

Refleksoloji Masajı Nedir?

Refleksoloji masajı nedir soruları insanlar tarafından merak edilmektedir. Refleksoloji ayak, el ve kulaklarda yer alan özel refleks noktalarına basınç uygulanması ile birlikte organların, sistemlerin iyileşmesini, tedavi edilmesini amaçlamakta olan bir masaj yöntemidir. Bu masaj yönteminin 5000 yıl öncesine dayandığı düşünülmektedir. Çin’de uygulanmaya başlandığı düşünülmekte olan bu masaj yöntemine dair olan ilk kanıtlar Mısır papirüslerinde ortaya çıktı.

Bu nedenle 5000 yıl öncesine dayandırılmaktadır. 20.yüzyılda ise Dr. William Fitzgerald ayakta yer alan bazı noktalar ile organlar arasındaki bağlantıları bulmuştur. Böylelikle de el ve ayakta bulunan noktaları haritalandırmıştır. Bu şekilde refleksolojinin temelleri atılmış olmaktadır. Refleksolojinin uygulamaları nörolojik hastalıkların, ağrıların, cinsel rahatsızlıkların, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik problemlerin giderilmesi noktasında ciddi yararları olabilmektedir. Refleksoloji masajı eğitimi almış olan uzman terapistler tarafından bu masaj tekniklerle birlikte uygulanmaktadır.

Refleksoloji Masajı Nasıl Uygulanır?

Refleksoloji masajı aleti ellerden oluşmaktadır. Vücuttaki belli başlı noktalara basınç uygulanarak yapılmaktadır. Belli noktalara, organlara, sistemlere ve kemiklere gerekli olan uygulamalar gerçekleştirilmiştir. El ve ayakların alt, üst ve yan bölümlerine kulakların ise gözle görülmekte olan kısımlarına gereken uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Organlar, kemikler ve sistemler ile el ayak, kulakların birbirleri ile bağlantı içerisinde olması nedeni ile bu bölgeler seçilmiştir. Buralarda gerçekleştirilen basınçlar ile elektrokimyasal uyarı ortaya çıkabilmektedir. Nöronlar da bu uyarıları sinir uçlarının bağlantılı olduğu organlara ulaştırmakta ve onları uyarmaktadır. Masaj bu şekilde amacına ulaşabilmektedir.

Refleksoloji masajı ayak masajı olarak da bilinebilmektedir. En çok el ve ayak bölgelerine yapılması nedeni ile bu şekilde de bilinmektedir. Özel teknikler ile el ve ayaklarda bulunan belli başlı noktalara basınçlar uygulanmaktadır. Vücudun kendini tedavi etme ve iyileştirme fonksiyonunu ortaya çıkarabilmekte ve vücudun çok daha dinç bir yapıya sahip olmalarını sağlamaktadırlar. Uygulamalar gerçekleştirilmeden önce uzman ekipler kişilerin genel sağlık durumları hakkında bilgi edinmekte ve tüm uygulamalar ona göre gerçekleştirilmektedir. Bu uygulamalar çeşitli farmakolojik tedavilere destek olması için yapılmaktadır.

Refleksoloji Masaj Faydaları

Refleksoloji masajı faydaları son derece yüksektir. Pek çok rahatsızlığa iyi gelir ve kişilerin çok daha zinde bir yaşama sahip olmalarını sağlamaktadır. Tıbbi tedavilerin yanında fizik tedavi ve rehabilitasyona yardımcı olan uygulamalardır. Ağrıları azaltmakta ve egzersizlerin çok daha kolay bir şekilde yapılmasına olanak tanımaktadır.

Refleksoloji uygulamaları genellikle ayak üzerinde yapılmakta olan uygulamalardır. Bunun önemli sebeplerinden biri de ayaklardan çok fazla sinirin geçmesi ve organlar ile bağlantısı olması durumudur. Beyin, akciğer, karaciğer gibi iç organlarının, kas ve iskelet sisteminin, endokrin bezlerinin sinir uçları ayakların farklı bölümlerindedir. Bu nedenle bu noktalara yapılan uygulamalar ile birlikte sağlıklı bir yaşam elde edilmeye çalışılmaktadır.

Refleksoloji Neye İyi Gelir?

Refleksoloji masajı neye iyi gelir soruları merak edilmektedir. Refleksoloji pek çok noktada büyük yararlar sağlamaktadır. Ansiyete ve stresi azaltma noktasın yüksek yararları bulunmaktadır. Ağrı, acı hislerini azaltmaktadır. Endorfin üretiminin arttırmakta ve vücudun rahatlamasını sağlamaktadır.

Ruhsal ve fiziksel olarak meydana gelen problemler, uykusuz problemleri, yorgunluk gibi durumlara son derece iyi gelmektedir. Kan dolaşımını hızlandırır ve bireylerin çok daha sağlıklı bir vücuda kavuşmalarına yardımcı olur. Vücut sağlığı için faydaları hormonları arttırıcı etkileri bulunmaktadır. Bu gibi avantajları nedeni ile pek çok kişi tarafından tercih edilmekte olan yaygın bir masaj konumundadır.

Refleksoloji Noktaları Nelerdir?

Refleksoloji masajı otizm gibi pek çok rahatsızlık için yararlı etkileri ile bilinmekte olan bir masaj türüdür. Refleksoloji uygulanmakta olan alanlar içerisinde eller, ayaklar, kulaklar bulunmaktadır. Bu noktalar ve bu alanlar spesifik olarak organlara bağlı oldukları için bu noktalar tercih edilmektedirler. Vücut sistemleri içerisinde yarar sağlamak amacı ile bu noktalarda yer alan sinir uçlarına yönelik olarak çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Refleksoloji uzmanları bölgesel olarak ya da tek bir nokta odaklı olarak uygulamalar gerçekleştirilebilir.

Yapılacak olan tüm uygulamalar kişilere göre değişiklik gösterebilmektedir.
Refleksoloji masajı yararları itibariyle son derece yaygın bir şekilde tercih edilen masaj türlerinden biridir. Tedavi amaçlı olarak yapılmakta olan bu uygulamalar çok geçmişe dayandırılmaktadır. Eski tarihlerden beri uygulanmakta olan bu uygulamalar önemli bir noktadır. Pek çok rahatsızlığa iyi gelmesi ve vücut sağlığı için de önemli bir yerde konumlanması nedeni ile insanlar tarafından tercih edilmekte ve uzmanlar tarafından da önerilmekte olan bir masaj türüdür.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir