İsveç masajı profesyonel bir terapi tekniği olarak geçmektedir. Günümüzde son derece popülerdir ve sıklıkla uygulanmakta olan bir spa tekniği olarak geçmektedir. Özellikler artan iş stresi, günlük yaşam problemleri nedeni ile insanlar giderek monotonlaşan hayatlarında birçok hastalık ile karşı karşıya gelebilmektedirler. Bu sorunları aşabilmenin yolu İsveç masajı adı verilmiş olan spa tekniğinden geçmektedir.

Bedensel olarak görülen pek çok problemi İsveç masajı ile birlikte geride bırakabilmek mümkündür. Bu spa tekniği pek çok açıdan yarar sağlamakta ve böylelikle pek çok açıdan da hastalıkların tedavi yöntemlerinde kullanılmaktadırlar. Batıda en yaygın olan ve pek çok kişi tarafından bilinen, uygulanan bir masaj türüdür.

Aynı zamanda spor masajı ve doku masajı gibi masajlarının da atası olarak geçmektedir. Terapistler bu masaj türünü kan dolaşımını hızlandırabilmek, gergin kasları gevşetebilmek ve hareket kabiliyetini arttırabilmek gibi yararları nedeni ile hastalarına uygulamaktadırlar. Aynı şekilden bedende belirli bölgelerde görülen ağrıyı azaltabilmek için de kullanabilmektedirler.

İsveç Masajı Nedir?

İsveç masajı nedir soruları pek çok kişi tarafından sorulabilmektedir. İsveç masajı 75-90 dakika sürmekte olan masajlardır. Bu süreç kas dokuları üzerinde sonuç alınabilmesi için gereken süreyi kişilere tanımaktadır. Klasik masaj oldukça yavaş ve nazik olabildiği gibi bazı durumlarda da son derece hareketli ve güçlü olabilmektedir.

Bu durum terapistlerin tarzına ve kişilerin taleplerine göre değişiklik gösterecektir. Batıda son derece yaygın olan bir masaj türüdür. Spor masajı gibi masajların da atası olarak kabul görmektedir. Klasik masaj profesyonel bir terapi tekniği olarak bilinmektedir. Günümüzde de son derece popüler hale gelmiş durumdadır.

Son zamanlarda bedensel anlamda ortaya çıkan problemlerin giderilmesi yönünde kullanılmaktadır. İnsan bedeninin hemen hemen ihtiyaç gösterdiği terapi türleri içerisinde yer alır. Normal bir masaj terapisidir. Klasik masaj olarak da geçer. Farklı sırt masaj teknikleri ile yapılmakta olan bir masaj türüdür.

İsveç Masajı Nasıl Yapılır?

Son derece popüler olan İsveç masajı nasıl yapılır soruları kişiler tarafından sorulmaktadır. İsveç masajı bir terapi tekniği olmaktadır. Birçok sağlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. İnsan bedeni hemen hemen her gün bu tip masajlar ihtiyaç duyabilmektedir.

İsveç masajı yapılışı yağlarla birlikte olmaktadır. Temel teknikleri bulunmaktadır. Çeşitli masaj darbeleri ile birlikte alanlarında uzmanlıklarını elde etmiş olan kişiler tarafından uygulanmaktadır. Masaj darbeleri efloraj, petristasyon, sürtünme, çarpma, titreşim, sinir vuruşları ve İsveç jimnastiği gibi darbelerdir.

Bu hareketler ile birlikte kas dokuları ısıtılır ve gerilim azaltılır. Kas düğümleri ile birlikte yapışık dokular çözülmektedir. Klasik masajı sağlık açısından sağladığı yararların yanında kişilere ekstra olarak bir rahatlama da sunmaktadır.

Uzman terapistler kişilerin uygunluk durumlarına göre farklı uygulamalar yapmaktadır. Masaj yapılırken uygulanacak olan baskı gibi durumlar kişiler tarafından seçilebilmektedir. Kişiler U şeklinde olan yüz beşiğine başlarını koyarlar ve masaj bu şekilde yapılır. Omurga bu durumda nötr bir şekilde kalmaktadır. Uzman terapistler genel olarak sürtünme, germe gibi çok çeşitli masaj darbeleri uygulamaktadırlar.

İsveç Masajı Yararları Nelerdir?

İsveç masajı yararları çok çeşitli olabilmektedir. Klasik masajı yaptırmak sinir sistemini son derece olumlu etkilemektedir. Kişiler bu masaj ile birlikte rahatlamakta ve iyi hissedebilmekte. Vücuttaki gerginlik azalmakta, anksiyete ve depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklara çok daha kolay bir şekilde başa çıkılabilmektedir. Kan dolaşımı son derece hızlanmaktadır.

Aynı zamanda lenfatik sistemi harekete geçirmektedir. Bu sayede vücudun atık ürünleri hızlı bir şekilde taşınabilmekte, vücuttan uzaklaştırılabilmektedir. Kas krampları ve spazmları yaşanıyorsa bu durumda İsveç masajı kişilere pek çok yarar sağlayacaktır. Çünkü İsveç masajı ile birlikte ağrıları yok edebilmek mümkün olabilmektedir. Bölgesel ağrıların yok edilmesi noktasında yüksek yarar sağlamaktadır. İsveç ayak masajı gibi çeşitli bölgelere yapılabilmektedir. Bu sayede belirli bölgelerde var olan ağrılar yok edilebilmektedir.

İsveç (Klasik masaj) İsmi Nereden Geliyor?

Asya masaj türleri enerjiye odaklı bir şekilde uygulanmakta iken, İsveç masajları batılı anatomi ve fizyoloji bilgisinden yararlanarak uygulanan bir masaj türüdür. Bu nedenle pek çok hastalıkla baş etmek noktasında kişilere yardımcı olmakta ve vücut sağlığı için ciddi yararlı etkilere sahip olmaktadır. Klasik masaj hakkında bilgi almak isteyenler ilk olarak bu masajın nereden geldiğini merak edebilmektedirler.

Stockholm Üniversitesi’nde görevli olan bir fizyolog Per Henrik, Tıbbi Jimnastik adı altında bir sistem geliştirmiştir. Bu sistem ile birlikte insanlara yarar sağlamayı amaçlamıştır. Bu sistemde yer alan hareketler “İsveç Hareketleri” olarak adlandırılmıştır. Sonrasında da bu şekilde masaja evrilmiştir ve günümüzde bu şekilde anılmaktadır.

Klasik Masaj Özellikleri

Klasik masajı ile ilgili bilgiler öğrenmek isteyenler bu masaj türünün özelliklerini merak etmektedirler. Vücut için son derece yararlı etkilere sahip olan bu masaj türü çeşitli özelliklere sahiptir. Derin doku masajı olarak anılabilir. Küçük kas yaralanmaları ve kronik kas problemlerine ciddi yararlı etkilerde bulunmaktadır. Bu tip problemlerle karşı karşıya kalan kişiler için tercih edilebilecek en iyi masaj türüdür.

Klasik masajı çeşitli yöntemlerle, bilgiler ile birlikte uygulanmakta olan bir masaj türüdür. Klasik masajında önemli noktalar içerisinde gerginlik noktalarına yoğunlaşmak yer almaktadır. Bu alanlarda rahatlama sağlanana kadar masaj yapılmakta ve kaslar rahatlatılarak çok daha dinç bir vücut elde edilebilmektedir. Klasik masajı özellikleri içerisinde kasların rahatlatılması son derece önemli bir noktadadır.

Güzel bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir